Drukowanie szybkie i wygodne

Projekt i drukowanie tekstów, cyfrowa obróbka, oprawa introligatorska – jednym słowem: poligrafia. Usługi poligraficzne zdobywają coraz większą popularność i chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że większość ludzi bez poligrafii nie mogłaby się obyć. A na pewno nasze życie bez niej byłoby trudniejsze.

Czym się zajmuje

Najprościej można powiedzieć, że co to poligrafia znajduje szerokie zastosowanie wśród konsumentów zarówno prywatnych, jak i firmowych. Korzystają z niej zarówno odbiorcy indywidualni, małe firmy jak i wielkie korporacje.
Poligrafia obejmuje wytwarzanie druków użytkowych, np. gazet, czasopism, ulotek, ogłoszeń, plakatów itp. oraz zadrukowywanie opakowań na podłożu papierowym, kartonowym, z tworzywa sztucznego itp.
Co to poligrafia obejmuje również opracowywanie nowatorskich metod druku i oprawy introligatorskiej, projektowanie i wykonywanie maszyn, technik lub czcionek.

Gdzie się odbywa

Działania poligraficzne kojarzą nam się najczęściej z pracą w drukarni – bardzo słusznie ponieważ jeszcze do niedawna a i dzisiaj wiele prac wykonuje się właśnie tam. W związku jednak z dynamicznym rozwojem usług poligraficznych oraz nowatorskich technik należy zauważyć, że coraz częściej usługi poligraficzne odbywają się również w profesjonalnych studiach wyposażonych w urządzenia cyfrowe pozwalające na obróbkę i montaż materiałów. Taki cyfrowy montaż umożliwia bezpośrednie uzyskanie formy czy odbitki drukowanej.

Proces otrzymywania druku

Na proces otrzymywania druku poprzez poligrafię składają się 3 następujące etapy: przygotowanie do druku (prepress), druk (press), usługi wykończeniowe (postpress).
Przygotowanie do druku to obróbka (składanie) tekstu, montaż stron (łamanie) oraz kopiowanie form drukowych.
Proces drukowania to przeniesienie gotowej formy na określone podłoże przy użyciu maszyn poligraficznych (drukarskich).
Usługi wykończeniowe to obróbka i wykończenie gotowego tekstu (introligatorstwo).

Poligrafia to niezwykle potrzebna i dynamicznie rozwijającą się gałąź przemysłu.

You may also like...

Comments are closed.