Tradycyjne płyty wiórowe już dawno odeszły do lamusa. Okazało się, że są nietrwałe, stosunkowo drogie i często niszczą się podczas budowania. Płyty wiórowe zastępuje się ostatnimi czasy znacznie twardszymi i bardziej skutecznymi płytami HDF. Płyty HDF stosuje się w produkcjach masowych, ale również i w wykończeniu oraz w domowym majsterkowaniu. Każda płyta HDF charakteryzuje się dużą gęstością oraz twardością, dlatego można ją zastosować na wiele sposobów. Jeśli zastanawiasz się czym jest płyta HDF, jak możesz ją wykorzystać oraz do czego może się ona przydać, koniecznie przejdź do tego materiału, na pewno znajdziesz tam wszelkie niezbędne informacje na jej temat.
Nowoczesna płyta hdf od pierwszych dni pojawienia się na rynku zyskała rzesze odbiorców zarówno w fabrykach meblowo – wykończeniowych, jak i u prywatnych majsterkowiczów. Domowi stolarze przede wszystkim doceniają ją ze względu na niewygórowaną cenę i szerokie spektrum możliwości. Dodatkowo, płyta HDF nie kosztuje wiele, dlatego jest dobrym materiałem treningowym, jeśli dopiero zaczynasz przygodę w domowym warsztacie.
Co to jest płyta HDF?
Zanim przejdziemy do wyboru płyt HDF, warto jest powiedzieć czym tak naprawdę jest taka płyta i po czym możemy ją poznać. Skrót HDF z angielskiego oznacza High Density Fibreboard, czyli płytę o wysokiej gęstości. Sama jej nazwa wiele wyjaśnia w tym temacie. Płyty HDF idealnie nadają się do wykończenia i obok płyt OSB są jednymi z najczęściej wybieranych.
Płyta HDF, podobnie jak wszystkie inne płyty meblowe powstanie z wiórek drewna, które łączy się przy pomocy syntetycznego kleju pod wysokim ciśnieniem. Płyta HDF zdecydowanie wyróżnia się swoją gęstością, która jest znacznie większa niż nawet gęstość tradycyjnego, litego drewna. Warto jednak wspomnieć, że płyta jest materiałem dość lekkim i niepozornym.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się płyty HDF?
Płyty HDF wykorzystuje się w wykończeniu wnętrz. Dodatkowo, można je również wykorzystać przy konstrukcji mebli, a twarda płyta HDF może stanowić bardzo dobre plecy dla dużych szaf czy innych komód. Dodatkowo, płyty HDF bardzo często są wykorzystywane do produkcji paneli podłogowych, drzwi oraz frontów.
Dlaczego podczas budowania mebli trudno jest się bez niej obyć?
Płyta HDF jest niedroga, ale daje szerokie pole do popisu. Nawet osoby początkujące powinny z nią pracować. Co więcej, płyta pozostaje w nienaruszonym stanie przez długi okres czasu, a odpowiednio zabezpieczona jest odporna na działanie wody oraz wilgoci.
Jak wybrać odpowiednią płytę HDF? Czym kierować się przy wyborze?
Kupują płytę HDF należy kierować się przede wszystkim wyborem odpowiedniego rozmiaru. Należy zrobić to tak, aby nie zmarnować materiału oraz, aby nie zabrakło go nam podczas konstruowania. Dodatkowo, kupując płytę HDF, która będzie stanowiła wykończenie wnętrza bądź mebli należy zwrócić uwagę na jej kolor, aby pasowała do reszty. Metr płyty HDF w stanie surowym to około 5- złotych, więc warto też zwrócić uwagę na cenę.