Osuszanie podposadzkowe wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe to system niskotemperaturowego ogrzewania za pomocą przewodów elektrycznych lub rur wodnych umieszczonych w podłodze. Ocieplenie pomieszczenia następuje w wyniku promieniowania cieplnego ogrzewanej podłogi. Ogrzane od dołu powietrze unosi się do góry i mieszając się z zimnym powietrzem, tworzy niezbędny mikroklimat w całym pomieszczeniu. Temperatura w pomieszczeniu jest odczuwana jako cieplejsza niż w rzeczywistości, dlatego można ją utrzymywać na niższym poziomie niż w przypadku innych rodzajów ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe jest odpowiednie dla domów zbudowanych z nowoczesnych materiałów, takich jak beton, drewno, cegły lub bloczki, które mają dobre właściwości termiczne. Wykładzina podłogowa użyta nad ogrzewaniem musi mieć wysoką odporność termiczną, aby nie utrudniać jego funkcjonowania.

Osuszanie podposadzkowe – zalety:

  • Może pracować w trybie ciągłym – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – bez żadnych problemów (jeśli materiał spełnia wszystkie wymagania).
  • Jest bardziej wydajny i tańszy od systemów konwekcyjnych pod względem zużycia energii (dzięki współpracy z termostatem).
  • Niski poziom hałasu pracy (tylko przy zastosowaniu instalacji elektrycznej)
  • Równomierne rozprowadzenie ciepła w przestrzeni (co zmniejsza zużycie energii)
  • Łatwy montaż na wszystkich rodzajach podłóg (betonowych, drewnianych, jastrychowych itp.) z dowolnym rodzajem posadzki.
  • System osuszania podłogowego może być zainstalowany w każdym budynku. Jest on szczególnie przydatny w piwnicach i budownictwie podziemnym. W piwnicach i budynkach podziemnych wilgotność jest na ogół wyższa niż w budynkach naziemnych. W przypadku zainstalowania konwencjonalnego systemu klimatyzacji lub centralnego systemu klimatyzacji mogą wystąpić liczne problemy z kondensacją, ale w przypadku zastosowania systemu osuszania podłogowego ten problem nie wystąpi.
  • System osuszania podłogowego dzieli się na dwie części: jedna to system osuszania, a druga to system ogrzewania i chłodzenia. Układ osuszania składa się z kilku zestawów wymienników ciepła i wentylatorów. Stosowany w nim wymiennik ciepła to zazwyczaj płytowy wymiennik ciepła, który charakteryzuje się dużą wydajnością chłodniczą, niewielkimi rozmiarami i niską ceną. Dlatego można go zainstalować w dowolnym miejscu w pobliżu powierzchni podłogi, aby spełnić różne wymagania budowlane.
  • W części klimatyzacyjnej do jednoczesnego ogrzewania i chłodzenia można zastosować wodną pompę ciepła, a do jednoczesnego ogrzewania i chłodzenia – klimakonwektor sufitowy. Nie zajmuje on przestrzeni wewnętrznej i nie powoduje hałasu podczas pracy.

Osuszanie podposadzkowe – wady:

  • Nie ma możliwości regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ponieważ osuszacze podłogowe są zwykle instalowane na poziomie obiektu, a nie na poziomie jednostki. To samo dotyczy innych typów systemów wentylacyjnych, które działają na zasadzie regulacji centralnej.
  • Bez odpowiedniej izolacji (na przykład w nieogrzewanym magazynie) nadal mogą występować problemy z kondensacją, szczególnie w zimie.

Ofertę osuszania podposadzkowego można znaleźć na https://mermar.pl/osuszanie-podposadzkowe

You may also like...

Comments are closed.