Rola premiksów w żywieniu drobiu.

Mieszanki dla drobiu

Premiksy dla drobiu, to nic innego jak dodatki paszowe o charakterze witaminowo – mineralnym. W skład premiksów wchodzą jeszcze dodatkowe składniki jak aminokwasy, enzymy, tłuszcze, antybiotyki czy probiotyki.
W hodowli drobiu premiksy stanowią około 2,3 % całości paszy, choć ich skład jest niezwykle istotny dla właściwego żywienia oraz zdrowia drobiu.

Jaki premiks będzie najlepszy?

Hodowcy często nie do końca wiedzą który z oferowanych na rynku premiksów dla drobiu wybrać, aby sprostać wymaganiom i w sposób właściwy zadbać o stan zdrowia oraz o odpowiednią wydajność jajeczną swoich kur bądź indyków. Jakie więc właściwości powinny posiadać premiksy dla drobiu, aby zoptymalizować hodowlę? Często zdarza się, że hodowca decyduje się na zakup produktu, kierując się ceną. Nie od dziś wiadomo że to co najtańsze, w istocie do najlepszych nie należy i często zamiast spodziewanego efektu, przynosi raczej zgubne rezultaty. Oczywiście nie jest też prawdę fakt, że najdroższy dodatek musi być najlepszy. Nie ma na to reguły.
Często premiks droższy a przez to jakościowo lepszy, w 100% zaspokaja zapotrzebowanie drobiu. Nieco inaczej sytuacja wygląda z premiksem tańszym, często niepełnowartościowym. Skoro nie zaspokaja on w pełni zapotrzebowania, hodowca jest zmuszony do dokupienia dodatkowej ilości paszy, a to w konsekwencji podnosi koszty hodowli.
Dodatkowym aspektem przemawiającym za stosowaniem premiksów z wystarczającą ilością przyswajalnych witamin i minerałów jest różnica w śmiertelności kurcząt. W skutek niewystarczająco bogatej dawki składników odżywczych, rozpiętość upadków u piskląt może wynosić nawet do 6% więcej niż w przypadku stosowania premiksów pełnowartościowych.
Producenci premiksów często bazują na możliwie jak najmniejszej zawartości poziomu witamin i minerałów. Niestety hodowcy korzystający z tej opcji często tracą, gdyż pomimo teoretycznie niższych kosztów żywienia, w konsekwencji prowadzi do większej śmiertelności lub potrzeby zakupu dodatkowej ilości paszy.

Skład premiksów

Premiksy dla drobiu często zawierają stymulatory wzrostu w postaci antybiotyku. Antybiotyki nie są obecnie dość popularne ale ich stosowanie jest zupełnie bezpieczne a one same mogą być dostarczane przez cały okres tuczu. Wbrew panującym opiniom, nie mają one również wpływu na ludzkie zdrowie.
Premiksy dla niosek, oprócz witamin i minerałów zawierają dodatkowy barwnik żółtka. Często czerwony i żółty, bo tylko ich odpowiednia proporcja, daje wymagany kolor żółtka w jajku.
W skład premiksów wchodzą dodatkowo mikro i makro elementy potrzebne przy wzroście tkanki kostnej, aminokwasy jako materiał budulcowy dla białek obecnych w organizmie, enzymy dla znormalizowania metabolizmu, preparaty lecznicze ograniczające śmiertelność czy niepełnosprawność zwierząt, smaki oraz dodatki aromatyczne mające duży wpływ na poprawę zwierzęcego apetytu.
Stosowanie premiksów w korzystny sposób wpływa na rozwój drobiu, dostarczając wszystkich, niezbędnych składników. Warto wybierać premiksy pełnowartościowe, gdyż tylko takie zapewnią optymalizacje hodowli, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

You may also like...

Comments are closed.