Ustrojone drzwi: stroiki na drzwi wejściowe

Wianki świąteczne czyli stroiki na drzwi wejściowe

Święta to specjalny czas dla większości z nas. Ubieramy choinki, umieszczamy w oknach światełka, dekorujemy pokoje i przyozdabiamy domy z zewnątrz. Z zewnątrz, poza łańcuchami i światłami, pięknie wyglądają stroiki na drzwi wejściowe. Te świąteczne można znaleźć w okresie przedświątecznym wszędzie. Są dostępne rożne wariacje; z kokardami, bałwanami, Świętym Mikołajem, płatkami śniegu, gwiazdkami czy bombkami. Wiele osób oferuje swoje usługi, robiąc takie wieńce samodzielnie.

Zrób to sam!

Wiele ludzi uwielbia własnoręcznie zrobione dekoracje. Wianek nie jest ciężko zrobić samemu. Warto spróbować, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Może być to też świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną. Wspólnie zrobiony stroik będzie miłym przypomnieniem. Do zrobienia takiego wianka nie potrzeba wiele. Wystarczą chęci, drucik lub tasiemka, gałązki iglaste i pomysł! Można pomalować gałązki i igły farbą lub popsikać sztucznym śniegiem. Do ozdobienia można użyć cokolwiek wpadnie nam w ręce – lub też do głowy. Szyszki, bombki, żołędzie, lub coś bliższego sercu, coś osobistego. Nie musi być to świąteczny stroik, możemy go przyozdobić tak, aby mógł wisieć na drzwiach cały rok!

Tradycja kryjąca się za wiankami

Wianki to nie nowość, ludzkość zna je od wielu tysiącleci. W różnych kulturach oznacza różne rzeczy – zawsze jednak jest oznaką czegoś pozytywnego. Wieńce Bożonarodzeniowe z kolei powstały, według źródeł historycznych, w Hamburgu w świetlicy dla sierot. Wieńce adwentowe miały umilić sierotom oczekiwanie na nadchodzące święta. Świece na wieńcu adwentowym oznaczały pierwotnie liczbę dni adwentu – 24 – jednak potem zmieniono to na 4 – liczbę tygodni adwentu.
W innych krajach wieńce były początkowo symbolem miłości, nieskończoności lub sukcesu.
Stroiki jednak już dawno przestały być ograniczane jako wieńce Bożonarodzeniowe. Przy odrobinie kreatywności można zrobić bardzo indywidualny, znaczący prezent dla bliskiej osoby, który może być powieszony w salonie nad kominkiem.

 

You may also like...

Comments are closed.