Kącik dla maluszka

Narodziny dziecka wymagają szczególnych przygotowań. To prawdziwa rewolucja, na którą świeżo upieczeni rodzice muszą być przygotowani fizycznie i psychicznie. Pojawiają się nowe obowiązki a życie codzienne już nigdy nie będzie wyglądało tak samo. Bardzo ważne jest również przygotowanie naszego domu czy mieszkania na powitanie nowego członka rodziny. Do niedawna uważano, że własny pokój dla niemowlaka to zbytek i niepotrzebne koszty. Dzisiaj wiadomo jednak, że nawet taki maluszek potrzebuje własnej przestrzeni i kącika do zabawy. Urządzenie takiego pokoju może okazać się karkołomnym wyzwaniem bo musimy uwzględnić dziecięce potrzeby a pokój musi być nie tylko ładny ale przede wszystkim funkcjonalny i wygodny. Ważną rolę odgrywa również kolor ścian czy mebli – stereotypowo uważa się, że różowy sprawdzi się w pokoju dziewczynki a błękitny w pokoju chłopca. Ale przecież możemy wykorzystać całą paletę ciepłych barw. Co jeszcze warto wiedzieć urządzając pokój dla niemowlaka i dziecka do 3 lat?

Niezbędne meble

W pokoju dziecięcym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne meble, zabawki i “skarby” dziecka. Ważne jednak aby pokój nie był przeładowany meblami czy wręcz zagracony. Ponadto wszystkie sprzęty powinny być dopasowane do wieku dziecka tak aby nie zrobiło sobie ono krzywdy.
Najważniejszym punktem pokoju jest łóżeczko – pomyślmy nad jego dobrym ustawieniem. Do łóżeczka powinniśmy mieć łatwy dostęp w każdej chwili. Nie powinno znajdować się bezpośrednio przy oknie czy kaloryferze. Dobrym rozwiązaniem może być łóżeczko, które “rośnie” wraz z dzieckiem – to wydatek na lata, który się opłaci.
Innym ważnym meblem jest przewijak. Powinien mieć regulowaną wysokość, którą dostosujemy do wzrostu opiekuna. Dobry przewijak posiada schowki na akcesoria i jest łatwy w eksploatacji oraz do umycia. Niedaleko przewijaka warto umieścić wanienkę, pamiętając zawsze o tym aby była ustabilizowana. To zdecydowanie ułatwi zadbanie o higienę i pielęgnację dziecka.
Bardzo ciekawym meblem jest fotel do karmienia. Można go ulokować w pobliżu łóżeczka – to bardzo wygodne rozwiązanie dla matki i dziecka.

Kolory i oświetlenie

Pokój dla niemowlaka i dziecka do 3 lat powinien być urządzony w żywych, ciepłych i jasnych barwach. Dzięki temu będzie dobrze oświetlony i zachęcający do zabawy. Można również zdecydować się na łagodne, pastelowe barwy ścian a te bardziej wyraziste wykorzystać w meblach i dodatkach do pokoju. W pokoju dziecięcym powinno znajdować się okno, które zapewni częsty kontakt ze światłem naturalnym. Oświetlenie nie powinno być zbyt ostre, raczej łagodne. Może być wyregulowane i w kierunku łóżeczka wyraźnie słabsze zaś nad miejscem do mycia i przewijania mocniejsze.

You may also like...

Comments are closed.