Kolor a harmonia: Jak dobrze dobrane kolory tworzą spójność i równowagę w wnętrzu

Kolor a harmonia: jak dobrze dobrane kolory tworzą spójność i równowagę w wnętrzu

Wnętrza, jakie widzimy na łamach czasopism i w internecie, często kojarzą się z idealnymi, harmonijnymi przestrzeniami. W rzeczywistości, nie jest łatwo stworzyć takie pomieszczenie. Jednym z najważniejszych czynników w tej sytuacji jest zastosowanie odpowiedniego koloru.

Kolor a spójność

Kolor jest jednym z najsilniejszych narzędzi, jakie mamy do dyspozycji. Dzięki niemu możemy wpłynąć na atmosferę wnętrza.

Dobrze dobrane kolory mogą wpłynąć na spójność wystroju. Wnętrze, w którym występują przede wszystkim neutrale, takie jak biel, czerni i szarości, zyskuje niebanalny charakter. Dzięki temu, obecne na ścianach obrazy czy meble zyskają na znaczeniu, a pomieszczenie nabierze spójnego stylu.

Kolor a równowaga

W łatwy sposób możemy zamurować się jedynie w jednej kolorystyce. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. wszystkie ściany pomalować na zielono i postawić pomarańczowe meble. Jednak takie wnętrze nie będzie nas uspokajało. Dlatego należy zastosować kolory, które będą ze sobą harmonizowały.

Czasami, aby zachować równowagę, należy skorzystać z prostych rozwiązań. W tym przypadku polecamy wybrać jedną barwę, np. niebieską i zestawić ją z różnymi odcieniami białego. Dzięki temu, jasne elementy wnętrza będą równoważyły ciemniejsze.

Kolor a modny styl

Kolor to także świetne narzędzie do wyczucia trendów. W przypadku, kiedy odważnie chcemy wprowadzić trochę świeżości do aranżacji, warto zastanowić się nad kolorem roku, wybieranym przez Pantone’a.

W 2020 roku, wybranym kolorem jest Classic Blue. Warto zatem pomyśleć o jego zastosowaniu w różnych elementach wystroju, np. w ozdobnych poduszkach czy dywanach.

Podsumowanie

Kolor jest jednym z najważniejszych elementów, wpływających na harmonię wnętrza. Dzięki niemu możemy stworzyć spójny styl oraz zachować równowagę kolorystyczną. Warto postawić także na trendy, ale pamiętajmy, że nigdy nie powinniśmy popadać w przesadę.

You may also like...

Comments are closed.