Co to są wiązary?

Wiązarami w budownictwie nazywa się części stanowiące równoważnik rozkładu ciężaru. Może być częścią zadaszenia, która oddziałuje na ściany nośnie budynku, również dzięki wiązarom w konstrukcji możliwe jest zaleganie różnych elementów o sporej wadze, na przykład śnieg lub deszcz, ale także utrzymywanie własnego balastu. Wiązary dachowe (https://concepteiendom.pl/oferta/wiazary-dachowe-gotowe-rozwiazania/) w architekturze dzielą się zazwyczaj na trzy rodzaje – stalowy, drewniany, żelbetowy.

WIĄZAR STALOWY
Dzięki jego solidności, stosuje się go przy wznoszeniu większych konstrukcji, na przykład hale sportowe lub targowe. Posiada sporą wytrzymałość, odpowiednio rozłożoną na całą powierzchnię zadaszenia, co pozwala wytrzymać ciężar zalegającego śniegu.

WIĄZAR ŻELBETOWY
Przydatny jest przy budowaniu mostów lub większych obiektów. Występuje w kratownicy – połączenia trzech prętów tworzących trójkąt. Widać jego przykład szczególnie w konstrukcjach fabryk z rewolucji przemysłowej.

WIĄZAR DREWNIANY
Taki wiązar występował często w drewnianych chałupach, zwłaszcza tych ulokowanych na wsi. Obecnie stosuje się go także przy budowaniu domków jednorodzinnych. Jeszcze dzisiaj można zobaczyć starsze obiekty w skansenach etnograficznych. Jednym z gatunków takiego wiązara nazywa się krokwiowy. Jest bardzo prosty, podstawa składa się z co najmniej dwóch krokiew ustawionych na murłacie i belce wiązarowej.

You may also like...

Comments are closed.