Malowanie ścian na biało po kolorze

Malowanie ścian na biało

Wiele osób rezygnuje z białego koloru ścian we wnętrzach z kilku powodów. Biały kolor jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości. Na białej powierzchni widać wyraźniej również wszelkie niedociągnięcia, uszkodzenia czy też niedoskonałości ścian. Białe ściany nie sprawdzają się również w pomieszczeniach takich jak przedpokój, hol czy pokój dziecka czyli wszędzie tam, gdzie narażone są na intensywne użytkowanie, a co za tym idzie większe zabrudzenia. Jednak z drugiej strony biała ściana jest doskonałym tłem dla innych kolorów, wzorów czy faktur. Jest to kolor ponadczasowy, zawsze modny i elegancki. Dlatego czasem warto pomęczyć się z pomalowaniem czy też przemalowaniem ściany na biało. Efekt z pewnością będzie wart naszych wysiłków. Warto pamiętać, że nie musimy malować całego pomieszczenia na biało. Jasna ściana połączona z kontrastującym kolorem z pewnością nada wnętrzu ciekawego charakteru.

Malowanie ścian na biało po kolorze

Najłatwiej jest pomalować ścianę na biało zaraz po tynkowaniu. Nie musimy się wówczas martwić o przebijanie innego koloru, a efekt białej ściany osiągniemy stosunkowo szybko. Nie jest jednak niemożliwe, by osiągnąć śnieżnobiałą ścianę po kolorze. Aby zminimalizować przebijanie koloru spod białej ściany należy ją ówcześnie dobrze przygotować. Równie ważny jest wybór odpowiedniej białej farby. Nie może być to produkt niskiej jakości, wodnisty oraz niekryjący. Taka farba nawet po kilkukrotnym nałożeniu nie pokryje dobrze poprzedniego koloru. Należy wybrać farbę dobrze kryjącą lub zastosować specjalną farbę podkładową. W celu poprawy krycia białego koloru można użyć również gruntu, który zniweluje wszelkie niedoskonałości i nierówności, a jednocześnie będzie pełnił funkcję podkładu pod farbę docelową. Podkład zapewni również lepszą przyczepność białej farby. Warto również pamiętać, by przestrzegać ściśle porad producenta zawartych na opakowaniu. Dawniej fachowcy wszystkie farby polecali rozrzedzać wodą. Dziś wiemy, że ta technika jest nie zawsze pomocna i skuteczna. Dlatego ważne, by nie rozwadniać farby wodą na własną rękę. Może to pogorszyć zarówno jej krycie jak i właściwości. Więcej w temacie na kb.pl.

Odpowiednie narzędzia do malowania

Przed malowaniem trzeba poświęcić kilka chwil na zabezpieczenie podłogi, okien i drzwi oraz zakupić odpowiednie akcesoria. Aby dobrze i bez smug rozprowadzić białą farbę na ścianie należy dobrać odpowiednie narzędzia do pracy. Pokrycie kolorowej ściany białą farbą wymaga użycia wałka o określonej strukturze. Wałek z krótkim włosiem oraz wałek piankowy nie nadają się do tego celu. Warto więc zainwestować w nowy wałek, dobrej jakości o odpowiednim włosiu. Włosie musi być dłuższe, aby więcej farby zostawało na ścianie. W ten sposób szybciej osiągniemy pożądany efekt. Pamiętać należy również o stosowaniu się do rad producenta co do odpowiednich przerw pomiędzy warstwami farby. Kolejną warstwę farby należy nakładać dopiero po wyschnięciu poprzedniej. W przeciwnym wypadku nasza praca może pójść na marne.

You may also like...

Comments are closed.