Płytki drewnopodobne: wady i zalety

Płytki imitujące parkiet są coraz chętniej wykorzystywane w trakcie aranżacji różnych pomieszczeń. Doskonale wyglądają w salonach i sypialniach, sprawdzają się nawet w kuchniach i podatnych na zalania łazienkach. To doskonały sposób na uzyskanie pięknej aranżacji przy niskich kosztach i w krótszym czasie.

Płytki drewnopodobne: wady i zalety

Istotną zaletą płytek drewnopodobnych jest ich trwałość. Wykonane są zwykle z gresu, dzięki czemu wykazują odporność na wilgoć, uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. W przeciwieństwie do naturalnego drewna nie nasiąkają wodą, przez co można je wykorzystywać w kuchniach i łazienkach. Dodatkowym atutem jest ich cena: płytki są zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w ułożeniu niż wykorzystanie drewnianych części parkietowych. Kafelki drewnopodobne występują w różnych wielkościach oraz z łatwością można je docinać, przez co ich montaż jest znacznie prostszy i szybszy. Wadą płytek imitujących parkiet jest ich, większa niż w przypadku naturalnego drewna, kruchość, twardość i podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Jak układać płytki imitujące parkiet?

Istotą zaletą płytek drewnopodobnych jest łatwość w ich ułożeniu. Każdy pojedynczy kafelek przypomina misternie złożone w różnych kierunkach kawałki małych, drewnianych desek. Układa się je nieregularnie, zwykle przesuwając poszczególne płytki mniej więcej o 1/3 długości poprzedniego kafelka. W przypadku mniejszych paneli można to robić nieco mniej gęsto i układać płytki w połowie długości. Aby pomieszczenie nabrało wyjątkowego charakteru i naturalnej, nieco chaotycznej formy, możemy wykorzystywać zestawy płytek o różnym odcieniu lub odmiennej formie. Płytki drewnopodobne montuje się tak samo, jak każdy inny rodzaj kafelków. Najpierw należy wykonać wyrównanie powierzchni oraz dokładne gruntowanie podłoża, a następnie układa się kafelki na dokładnie zaaplikowaną zaprawę klejową do montażu płytek. Choć jest to stosunkowo łatwe, należy uzbroić się w cierpliwość i dokładność tak, by uzyskać zamierzony, idealny efekt.

You may also like...

Comments are closed.