Rola światła – oświetlenie punktowe w salonie

Wiele czynników ma wpływ na atmosferę w domu. Od drobiazgów, jak kwiaty, obrazy czy figurki, po okna, odpowiednie zasłony, meble. Innym ważnym elementem nadającym odpowiednią atmosferę jest oświetlenie. Każde pomieszczenie domowe wymaga innego rodzaju oświetlenia. W sypialni może nam bardziej zależeć na przygaszonym, klimatycznym oświetleniu, w łazience potrzebujemy dobre oświetlenie, zwłaszcza kobiety. W salonie natomiast oczekujemy zupełnie innej atmosfery. Salon ma być nasza odskocznia, gdzie możemy obejrzeć telewizje czy poczytać książkę, spędzić czas ze znajomymi – tak naprawdę to wielofunkcyjne pomieszczenie.

Oświetlenie punktowe w salonie

Oświetlenie punktowe jest rozwiązaniem prostym, które sprawdza się bardzo dobrze nawet w dużych pomieszczeniach, gdzie lampy wiszące dają za mało światła. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy wiszącej pośrodku sufitu i dodanie do tego oświetlenia punktowego. Uzyskujemy tym znacznie większa swobodę i komfort dopasowania oświetlenia w zależności od naszego samopoczucia lub warunków naturalnego nasłonecznienia. Dodatkowo, dostępny na rynku, przełącznik z zaciemnienieczem jest przyjemnym i praktycznym udogodnieniem. Światło punktowe może być nieodpowiednie do czytania. W takim przypadku oczywiście warto zakupić lampę stojąca.

Listwy ledowe

Listwy ledowe to inna opcja, która daje dość elastyczne możliwości. Takie listwy możemy umieścić na podłodze, ścianie, suficie, parapetach. Oczywiście uważając, żeby uniknąć przepychu, który może całkowicie zaburzyć komfort przebywania w tym pomieszczeniu jak i estetykę. Warto tez zwrócić uwagę na kolorystykę świateł. Jedne żarówki dają chłodniejsze światło, drugie cieplejsze. Połączenie tych dwóch rodzajów świateł nie daje korzystnego dla oka efektu. Aby całokształt ładnie ze sobą współpracował, musimy pamiętać, ze światła nie zrobią całej roboty. Wybór koloru ścian, aby unikać przytłaczających ciemnych barw, wybór mebli, aby unikać tych masywnych zabierających światło i przestrzeń – nad tym wszystkim musimy dobrze pomyśleć, aby uzyskać dobry efekt.

You may also like...

Comments are closed.