Pergola – co i po co. Montaż pergoli na tarasie

Czym jest pergola?

Prawdopodobnie, skoro budujesz dom, to już wiesz. W przeciwnym razie, pergolą nazywa się zadaszenie na przykład tarasu, lub innego nasłonecznionego miejsca w ogrodzie. Specyficzna budowla stworzona z kolumn podtrzymujących zadaszenie. Często do kolumn dodaje się rośliny pnące. Jest wiele sposobów na zbudowanie pergoli. Są konstrukcje wolnostojące, a są też konstrukcje stworzone do podparcia ich o budynek lub mur. Niektóre pergole ogrodowe tworzone są do podtrzymywania roślin.

Elementy pergoli

Tak jak i dom, pergola też ma elementy, bez których nie da się obejść, pomimo różnorodności. Mocowanie, wykonane ze stali odpowiada za stabilność konstrukcji. Elementy poziome i belki łączą wszystkie słupy razem, zwiększając stabilność pergoli. Odciąg i miejsce łączenia belki ze słupem są istotne dla bezpieczeństwa konstrukcji. Wybierając lub projektując pergolę, trzeba wziąć pod uwagę wszystko: od miejsca w którym będzie stała, po ciężar jakim będzie obciążona. Nie można nic zostawić przypadkowi. To z jakiego materiały jest wykonana pergola jest kwestią sporną, lub po prostu, indywidualną. Przy wyborze materiału należy mieć jedynie na uwadze, że pergola będzie wystawiona na warunki atmosferyczne.

Pergola na tarasie – montaż pergoli na tarasie

Pergola wygląda pięknie w ogrodzie, jednak nie jest to jedyna opcja dla pergoli. Podczas spędzania czasu na tarasie, słońce potrafi być uciążliwe. Można rozwiązać ten problem raz na zawsze, montując pergolę na tarasie. Nie tylko ochroni to przed słońcem, ale i deszczem, czyniąc taras zdatnym do użytku nawet podczas niesprzyjającej pogody. Jeśli rozważamy montaż pergoli na tarasie musimy wszystko dokładnie zaplanować. W jakich miejscach mamy miejsca na słupki, ile miejsca między nimi może być, ile ich może być, jaka rozpiętość pergoli nam odpowiada. Możemy kupić gotową lub zamówić wszystko pod nasze wymiary. Możemy zamontować pergolę samemu lub poprosić o pomoc fachowca, jeśli nie czujemy się pewni.

Artykuł powstał we współpracy z www.sellyhome.no

You may also like...

Comments are closed.